افزونه جلالی را نصب کنید. 16 ربيع أول 1442 Sunday, 1 November , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 141 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 1×
پ
پ

S03

جمعیت و پویایی آن آثار و پیامدهای متعدد و مهمی برای هر کشور یا منطقه بدنبال دارند که مستلزم برنامه‏ریزی و سیاستگذاری است. بدون شناخت عمیق و تخصصی از تحولات جمعیتی و  ویژگیها و ساختار آن، تدوین سیاستهای جمعیتی موثر و پایدار نیز میسر نیست. از اینرو، جمعیت‏شناسان و محققین جمعیتی نقش عمده‏ای در انجام تحقیقات و پژوهش‏های هدفدار علمی، مسئله محور و کاربردی جمعیتی دارند. ایجاد و توسعه بستر پژوهشی و نهادینه کردن تحقیقات جمعیتی می‏تواند زمینه‏ای برای جذب محققین و پژوهشگران جمعیتی به منظور انجام تحقیقات و همکاری‏های پژوهشی را فراهم نماید، و امکان انتقال نتایج پژوهشی به سیاستهای جمعیتی در کشور را تسهیل نماید.

در پاسخ به نیازهای پژوهشي كشور و منطقه در زمينه مسايل و مباحث تخصصي جمعيت، مركز مطالعات و پژوهش‌هاي جمعيتي آسيا و اقيانوسيه به عنوان یکی از مراکز پژوهشی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال 1377 پا به عرصه وجود نهاد که تا بحال تحقیقات جمعیتی متعدد و ارزشمندی به کشور و جامعه علمی عرضه نموده است. مرکز فوق در سال 1392 به موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور تبدیل و تغییر نام یافت.

فعالیتهای پژوهشی موسسه در حوزه جمعیت و توسعه، جمعیت؛ منابع و محیط‌زیست، جمعیت و  سلامت، خانواده، ازدواج، و تحولات باروری؛ مهاجرت و شهرنشيني، نیروی انسانی و اشتغال توسط شش گروه پژوهشي در قالب دو پژوهشكده انجام می‏پذیرد. اين مؤسسه تنها مؤسسه پژوهشي در سطح كشور است كه با انجام تحقيقات گسترده و نشر كتاب‌ها وگزارش‌هاي تحقيقاتي متعدد در حوزه‌هاي مختلف جمعيت، مشاركت در تدوين سياست‌هاي جمعيتي و همچنين مشاركت در سمينارها و همايش‌هاي ملي و بين‌المللي جمعيت ايفاي نقش مي‌كند.با عنايت به اهميت يافتن مباحث جمعيتي در كشور و ابلاغ سياست‌هاي جمعيتي توسط مقام معظم رهبري، این مؤسسه رسالت مهمی در شناخت موضوعات جمعیتی و همکاری در تدوین برنامه‏های جمعیتی به عهده دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.