حضور آقای دکتر بهرام صلواتی در دو کنفرانس بین المللی مهاجرت

ششمین کنفرانس بین المللی مهاجرت در روزهای 5 تا 7 تیرماه سال جاری در محل مدرسه اقتصاد و مدیریت،  موسسه مطالعات جغرافیا و برنامه ریزی فضایی دانشگاه شهر لیسبون کشور پرتغال با حضور 540 نفر از اساتید، محققین، سیاستگذاران و دست اندرکاران حوزه مهاجرت از 60 کشور جهان در قالب 140 جلسه ارایه مقاله، میزگرد و کارگاه برگزار گردید. در این اجلاس، دکتر بهرام صلواتی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی کشور مقاله ای در ارتباط با “دینامیسم جابجایی و بازگشت مهاجران ماهر و تحصیلکرده در کشورهای در حال توسعه، مطالعه موردی کشور ایران” را ارایه نموده و به بحث و تبادل نظر با دیگر محققین این حوزه پرداختند .

همچنین پانزدهمین گردهمایی سالیانه از مجموعه کنفرانس های IMISCOE (مجمع مراکز مطالعاتی و سیاستگذاری مهاجرتی اروپا) با حضور بیش از 800 نفر از محققین و سیاستگذاران حوزه مهاجرت از 100 مرکز دانشگاهی و سیاستگذاری اروپا و دیگر نقاط جهان از تاریخ 11 الی 13 تیرماه به میزبانی مرکز مطالعات مهاجرت دانشگاه UPF در شهر بارسلونا اسپانیا برگزار گردید. دکتر صلواتی در این گردهمایی نیز شرکت نمودند و در ارتباط با ” تحلیل عوامل کششی و دافعه ای رفت و برگشت مهاجران مستعد در کشورهای فرستنده و پذیرنده با تمرکز بر کشور ایران” مقاله خود را بصورت شفاهی ارایه نمودند.

در هر دو رویداد بین المللی فوق الذکر که جمع کثیری از محققین و دست اندرکاران حوزه مهاجرت گردهم آمده بودند، آخرین دستاوردهای علمی و تجربی و سیاستگذاری در مورد مسائل و چالشهای مختلف مهاجرتی در جوامع میزبان و فرستنده مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. از مهمترین نکات هر دو اجلاس، تاکید بر ضرورت همفکری و تعامل سازنده میان محققین و مجریان حوزه مهاجرت و نیاز روزافزون ارتباط تنگاتنگ آنها برای یافتن راه حلهای اجرایی پایدار و در عین حال مبتنی بر دستاوردهای علمی بود. در واقع نزدیکی و توافق گفتمان علمی و دانشگاهی با رویکرد سیاسی و عملگرایانه دولتمردان در جهت یافتن راه حلهای منطقی و عامه پسند در حوزه مهاجرت بیش از هر زمان دیگر احساس می شود. حضور و شرکت در رویدادهایی از این دست، فرصتی است مغتنم برای آگاهی یافتن از آخرین نتایج و دستاوردهای علمی و تجربی حوزه مهاجرت که به اشتراک گذاری دیدگاه ها و تجربیات مناطق مختلف دنیا از جمله ایران در برابر چالش های مهاجرتی را تسهیل می نماید.