رئیس موسسه مطالعات جمعیتی در مراسم بزرگداشت بیست سالگی تاسیس موسسه: توجه به جمعیت جوان، تحصیل کرده و کارآمد در بیانیه گام دوم انقلاب

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات جمعیتی، مراسم گرامیداشت بیستمین سالگرد تأسیس موسسه در روز چهارشنبه 8 اسفند ماه سال جاری با حضور اعضای شورای پژوهشی، اعضای هیات علمی و کارکنان موسسه و دانشجویان دکتری جمعیت شناسی برگزار شد. در ابتدای مراسم آقای دکتر عباسی شوازی، رئیس موسسه، از زحمات کلیه افرادی که در تاسیس و توسعه موسسه نقش داشته­ اند، یاد، و تلاش های آنها را قدر دانستند.  ایشان در بخشی از سخنان خود به هدف اصلی تاسیس موسسه که ایجاد مرکزی منطقه ای برای فعالیت های پژوهشی جمعیتی بود اشاره کردند. دکتر عباسی با توجه به دستاوردهای موسسه در دو دهه گذشته، اظهار خرسندی نمودند که در چهار سال گذشته با همت و تلاش کلیه همکاران، فعالیت های چشمگیری به انجام رسیده و گزارش ها نیز حاکی از گسترش و توسعه و تعمیق این فعالیت هاست. تمرکز، تعمق و تخصص در دوره جدید سه واژه ای است که می تواند جهت گیری فعالیت ها، و دلیل اعتبار و جایگاه موسسه را در مسائل جمعیتی نشان دهد.

در ادامه، آقای دکتر محمد میرزایی، به عنوان موسس و اولین رئیس موسسه به نحوه شکل گیری مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه در سال 1377، تدوین اساسنامه و اهداف تشکیل آن اشاره کردند. سپس آقای دکتر امیرهوشنگ مهریار، از رؤسای پیشین موسسه و سرکار خانم دکتر شهلا کاظمی پور که سالهای متمادی مسئولیت معاونت پژوهشی موسسه را به عهده داشتند به تشریح برخی اهداف و اقداماتی که در سالیان گذشته برای توسعه، جذب بودجه و گسترش فعالیت های موسسه صورت گرفته پرداختند.

در ادامه آقای دکتر عباسی با دید آینده نگری برای موسسه، به طرح این سوال پرداختند که آیا موسسه به اهداف خود در سطح ملی رسیده است، و آیا به مرکزی منطقه ای تبدیل شده است؟ پاسخ به این سوالات مشکل است، ولی واقعیت این است که هنوز موسسه برای رسیدن به جایگاه واقعی خودش فاصله دارد.  ارتقاء جایگاه موسسه مستلزم این است که اولاً، نیروی تخصصی بیشتری برای دستیابی به اهداف پژوهشی موسسه مورد نیاز است. ثانیا، بودجه تحقیقاتی بایستی رشد بیشتری داشته باشد. ثالثا، تامین ساختمان برای استقرار  موسسه از ضروریات تداوم فعالیت های موسسه است. رابعا، زمینه همکاری های بین بخشی و بین المللی نیز باید تقویت شود.  علیرغم همه این محدودیت ها، امید برای بهبود وضعیت و جایگاه ملی و منطقه ای موسسه وجود دارد. جمعیت موضوعی است استراتژیک و جایگاه مهمی در برنامه ­ریزی­ ها دارد، و توجه مسئولان نظام به موضوع جمعیت، جایگاه این موسسه را بیش از پیش برجسته کرده است.

دکتر عباسی شوازی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، اشاره کردند که مقام معظم رهبری یکی از دستاوردهای چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی را “جمعیّت جوان کارآمد” دانستند.  در بیانیه گام دوم که مخاطب اصلی آن نسل جوان است به ضرورت توجه به علم و دانش به عنوان یکی از رمزهای اساسی پیشرفت در کشور اشاره شده است.  علاوه بر آن، در بیانیه از “نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی” به عنوان مهمترین ظرفیّت امیدبخش کشور یاد شده است. هم چنین، در این بیانیه به فرصت ارزشمندی که جمعیّت جوان و متولدین پس از انقلاب که دارای تحصیلات عالی می باشند و به آفرینش های علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند توجه شده است.

در ادامه دکتر عباسی اظهار امیدواری نمودند که با ایجاد شرایط لازم در کشور از این فرصت استثنائی در راستای پیشرفت و توسعه کشور استفاده شود.  موسسه مطالعات جمعیتی نیز باید در دهه سوم فعالیت های خود برنامه ریزی هدفداری داشته باشد. برای رسیدن به اهداف آینده، اعضاء هیات علمی و کارشناسان موسسه بایستی علاوه بر تلاش مستمر در انجام پژوهش های تخصصی، به مسائل و منافع ملی و منطقه­ ای بنگرند. ایجاد گفتمان تخصصی و ارائه نتایج پژوهشهای علمی به سازمانها و نهادهای حاکمیتی و سیاستگذار در کشور رسالت اصلی و اساسی، و ضامن تداوم فعالیت ها و ارتقاء جایگاه موسسه است.

در انتهای مراسم کیک یادبود بیست سالگی موسسه بریده شد.

گزارش تصویری از مراسم بزرگداشت بیست سالگی موسسه مطالعات جمعیتی: