شرکت و ارائه مقاله سرکارخانم دکتر آرزو باقری در شصت و دومین کنگره آمارهای جهانی، کوالالاپور مالزی

کنگره آمارهای جهانی که هر دو سال یکبار برگزار می شود برای شصت و دومین بار در تاریخ 18-23 آگوست 2019 (27 مرداد-1 شهریور 1398) در مرکز همایش‌های کوالا لامپور (KLCC) در شهر کوالالاپور مالزی با همکاری چهار نهاد اصلی؛ مؤسسه آمارهای بین المللی (ISI)، کمیته سازماندهی ملی (NOC) دفتر آمارهای مالزی (DOSM)، مؤسسه آمارهای مالزی (ISM) و بانک نگارای (کشور) مالزی (BNM) برگزار شد. در این کنگره، بیش از 2500 شرکت کننده از 130 کشور جهان برای مبادله دانش، تجربه و تخصص به منظور توسعه علم آمار و گسترش کاربرد آن حضور داشتند. نشست های مختلفی چون نشست های مقالات دعوت شده (IPS)، موضوعات ویژه (STS) و مقالات شرکت کننده (CPS) تشکیل شدند که در آنها در طی 5 روز، شرکت کنندگان در بیش از20 نشست تخصصی همزمان به ارایه مقالات به صورت  سخنرانی (نزدیک به 1500 سخنرانی ) و پوستر الکترونیکی (تقریباً 400 پوستر) پرداختند.

 این کنگره فرصتی را برای علاقه مندان به علم آمار برای خلق ایده‌های نو، گسترش و توسعه ایده‌های موجود با همتایان علمی، کشف و ایجاد شبکه‌های اجتماعی برای انجام پروژه‌های مشترک و تبادل نظر در مورد مسایل آماری فراهم می‌آورد. از اینرو، گروه روش‌های آماری و مدلسازی جمعیت مؤسسه مطالعات جمعیتی کشور نیز با پیشنهاد یک نشست موضوعات ویژه (STS) تحت عنوان « advances in modeling demographic data» در این کنگره شرکت نمود و به ارایه دو سخنرانی با عناوین:

1- Which youths married later than their desired time: classification tree approach

2- Modeling births intervals by variance-corrected recurrent models

در این نشست پرداخت. همچنین مقاله دیگری نیز در این نشست با عنوان:

Outlier detection in poisson regression model: evidence from Bangladesh demographic and health survey data

در این نشست ارائه شد. بی‌گمان این نشست یکی از اولین تجربه‌های این کنگره در برگزاری نشستی تخصصی در مورد مدلسازی آماری داده‌های جمعیتی بود.