حضور رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور به همراه معاون پژوهشی موسسه در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور

رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور به همراه معاون پژوهشی موسسه در جلسه شورای فرهنگ عمومیکشور شرکت وخاطر نشان کرده تشکیل و تحکیم خانواده و فرزندآورری باید سرلوحه تمام سیاست های اقتصادی واجتماعی کشور قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور

به نقل از مرکز عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رسول صادقی رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور با اشاره به موانع پیش‌رو برای ازدواج در کشور تصریح کرد: سن ازدواج باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و تغیرات فرهنگی رو به افزایش است، همچنین روند کاهشی ازدواج ها با روند رو به رشد طلاق همراه بوده است. نسل‌های جدید نگرش متفاوتی نسبت به طلاق دارند و این شرایط در روند نزولی باروری تاثیر داشته است.

وی ادامه داد: روند تحولات سریع اجتماعی در کشور باعث شده است که تحولات باروری در کشور سیر نزولی پیدا کند، عواملی چون بستر شهرنشینی، ناامنی اقتصادی و بازار کار، هزینه‌های زندگی، تغییر ارزش‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاست‌های کاهش باروری و فرزندپروری افراطی در این روند کاهشی تاثیرگذار بوده است.

رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود، این روند در سال‌های آتی با کاهش 500 هزار نفری و در سال 1430 با رسیدن به رقم صفر روبرو خواهد بود، در این میان روند سالمند شدن جامعه را هم نباید فراموش کنیم، براساس آمار در سال 1425 جامعه ایران به نسبت بالایی از سالمندی می‌رسد، بنابراین برای این موضوع هم باید فکری کرد و تصویر خوبی از سالمندان در جامعه ایجاد کنیم واز ظرفیت و پتانسیل سالمندان استفاده کنیم.

وی افزود: در بین تمام اتفاقات نباید از تمایل به مهاجرت هم غفلت کنیم، قشر دانشگاهی ما به این سمت تمایل پیدا کرده که این بیانگر خروج قشر جوان از کشور خواهد بود که به دنبال خود کاهش ازدواج و فرزندآوری را هم به همراه دارد و در مجموع جمعیت کشور را با کاهش روبرو خواهد کرد، بنابراین باید بسته های حمایتی برای گروه های مختلف اجتماعی وخانواده ها در نظر بگیریم و تشکیل و تحکیم خانواده و فرزند آوری سر لوحه تمام سیاست های اقتصادی واجتماعی قرار گیرد.